OEM Manufacturer melamine coffee mug for Portugal Importers
OEM Manufacturer melamine coffee mug for Portugal Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our company promises all buyers of the first-class products and solutions as well as most satisfying post-sale support. We warmly welcome our regular and new shoppers to join us for OEM Manufacturer melamine coffee mug for Portugal Importers, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Bangladesh , Australia , Our advanced equipment, excellent quality management, research and development ability make our price down. The price we offering may not be the lowest, but we guarantee it is absolutely competitive! Welcome to contact us immediately for future business relationship and mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ol’ Dirty Bastard feat. Kelis – Got Your Money (in High Definition) from the album Nigga Please [1999]
NANYA semi- automaic tableware machine, can produce the biodegradable tableware, such as the lunch box, paper plate, paper bowl or other kind of pulp moldin product.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.










