OEM manufacturer custom melamine serving bowl to Liverpool Manufacturers
OEM manufacturer custom melamine serving bowl to Liverpool Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our company sticks into the basic principle of "Quality is definitely the life of the business, and status may be the soul of it" for OEM manufacturer custom melamine serving bowl to Liverpool Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , UK , Iraq , Customer's satisfaction is always our quest, creating value for customers is always our duty, a long term mutual-beneficial business relationship is what we are doing for. We are an absolutely reliable partner for yourself in China. Of course, other services, like consulting, can be offered too.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
With Easter and spring weddings fast approaching, we’re on the cusp of entertaining season! Yay! But if you entertain as often as I do, your usual dishware can start to feel tired and drab. Boo!
The good news is: it’s easy to change up your china and to customize place settings using the simple stenciling and decoupage techniques shown here! Plus, guests will revel in knowing you made something special just for them!
RELATED VIDEOS:
Elegant Edible Place Cards: https://tinyurl.com/nrjraxr
Decoupage Easter Eggs: https://tinyurl.com/kynoebz
My Stencil Line Playlist (with more how-to videos using stencils from my line): http://tiny.cc/juliastencils
RELATED TOOLS:
My “To: Mom” Stencil Set: https://tinyurl.com/lghzcn4
My “To: Mom” Background Stencil: https://tinyurl.com/ktxdymq
My “Save the Date” Stencil Set: https://tinyurl.com/lyd3sgt
My “Save the Date” Frame, Mask, and Shading Stencil Set: https://tinyurl.com/m923y64
Melamine Charger: https://tinyurl.com/mearzyj
Mod Podge Craft Glue: https://tinyurl.com/mrdp2pt
Spray Adhesive: https://tinyurl.com/l426od9
TO PURCHASE MY 4-HOUR VIDEO COOKIE DECORATING COURSE, MY BOOKS, OR APP:
http://www.juliausher.com/store
TO JOIN COOKIE CONNECTION, MY ONLINE COOKIE DECORATING COMMUNITY:
http://cookieconnection.juliausher.com/home
TO HANG OUT WITH ME ON THE WEB:
My site/blog: http://www.juliausher.com
Facebook: https://www.facebook.com/JuliaMUsherFanPage
Twitter: https://twitter.com/JuliaMUsher
Pinterest: http://www.pinterest.com/juliamusher/
Google+: https://plus.google.com/+JuliaMUsher1/posts
CREDITS:
Music by: Kevin MacLeod, http://www.incompetech.com
Videography/Editing by: Joe Baran, www.workingmansfilm.com
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!











