OEM manufacturer custom 8inch Melamine Fruit Plate to Houston Factory
OEM manufacturer custom 8inch Melamine Fruit Plate to Houston Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Our advancement depends over the superior machines, exceptional talents and continually strengthened technology forces for OEM manufacturer custom 8inch Melamine Fruit Plate to Houston Factory, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Austria , Lahore , Selling our products causes no risks and brings high returns to your company instead. It is our consistent pursuit to create value for clients. Our company is looking for agents sincerely. What are you waiting for? Come and join us. Now or never.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Description : In this video we share the do’s and don’ts for using the cookware for your Microwave oven. I have mentioned some examples of the various combinations of chinaware cups, plastic ware ,glass, melamine and bake ware that can be used for Microwave cooking.
Borosil Bakeware- Bake and serve .Buy them here http://bit.ly/2mWPPjF
Tupperware glass
Bone china tea cup
Microwave bowl – Borosil You can purchase them here http://bit.ly/2lX1Osu
Corelle dinner side plate .You can buy them here http://bit.ly/2n4USva
Ice cream bowl set from Turkey
If you liked this video please like it!
*Disclaimer : There may be links that lead you to third party websites and there could be affiliate commissions involved.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.











