OEM Factory for melamine kids mug for Islamabad Importers
OEM Factory for melamine kids mug for Islamabad Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our company continuously improves our product quality to meet the needs of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of OEM Factory for melamine kids mug for Islamabad Importers, The product will supply to all over the world, such as: Greek , Kuwait , Argentina , Our products are widely sold to Europe, USA, Russia, UK, France, Australia, Middle East, South America, Africa, and Southeast Asia, etc. Our products are highly recognized by our customers from all around the world. And our company is committed to continually improving effectiveness of our management system to maximize customer satisfaction. We sincerely hope to make progress with our customers and create a win-win future together. Welcome to join us for business!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
To purchase click – https://www.amazon.com/Magnetic-Erase-Whiteboard-Refrigerator-19×13-Inch/dp/B01LHNGMZ0
Coupon KUEPRXCU – valid until 31.3.17
To have me review or feature your product on my channel please send an email to
natashaskitchen19@gmail.com
OR send product to my
P.O. Box @
Trini Cooking with Natasha
P.O. Box 292474
Davie, FL. 33329
NEVER FORGET ANYTHING ON YOUR GROCERY LIST AGAIN! – Our amazing and fun magnetic meal planner sheet can become your trustworthy fridge companion! Just write what you need and you’ll never run out of milk or OJ again!
SO FLEXIBLE THAT THE POSSIBILITIES ARE ENDLESS! – Due to its large size 19 x 13 inches and flexibility, you can cut it into smaller pieces and have as many magnetic whiteboard sheets as you need! It can be so easily applied that you won’t believe it!
NEW REVOLUTION STAIN RESISTANT TECHNOLOGY! – We can’t stand stained whiteboards. We are the ones on the market who solve this problem with NEW Stain Resistant Technology. The Dry Erase Board for Kitchen can be easily erased up to 30 days after writing! No more Windex, Lisol or water needed!
ULTRA HEAVY DUTY PACKAGING PROTECTS YOUR PURCHASE! – We believe that you should get exactly what you ordered damage-free and intact. That’s why our packaging is durable and super strong! Try it! It’s unbreakable!
100% SATISFACTION OR 100% MONEY BACK! – Having a satisfied customer is all we aim at. But if you are not satisfied, for any reason, we offer you a full refund, no questions asked! That’s how confident we are!
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!











