OEM Factory for melamine dog bowl to Estonia Manufacturers
OEM Factory for melamine dog bowl to Estonia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We know that we only thrive if we can guarantee our combined rate competiveness and good quality advantageous at the same time for OEM Factory for melamine dog bowl to Estonia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Canberra , Peru , Johor , we have complete material production line, assembling line , quality control system, and the most importantly, we have many patents technology and experienced technical&production team, professional sales service team. With all those advantages, we are going to create"the reputable international brand of nylon monofilaments", and spreading our products to every corner of the world. We are keep moving and try our best to serve our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We introduce ourselves as manufacturers and exporters of Pakistan Marble, Onyx and Granite. Kindly visit our website for more products and details: http://majidbros.com/pages/handicrafts/book_end.php
Email: info@majidbros.com
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!











