OEM Factory for melamine cat bowl for Jamaica Importers
OEM Factory for melamine cat bowl for Jamaica Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
High-quality comes 1st; assistance is foremost; business enterprise is cooperation" is our business enterprise philosophy which is constantly observed and pursued by our business for OEM Factory for melamine cat bowl for Jamaica Importers, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Armenia , America , Now, we are trying to enter new markets where we do not have a presence and developing the markets we have the already penetrated. On account of superior quality and competitive price , we will be the market leader, please don’t hesitate to contact us by phone or email, if you are interested in any of our products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Even after the 2008 Chinese milk scandal involving milk and infant formula along with other food materials and components being adulterated with melamine, China’s government has never forecfully clamped down on unethical and evil food producers which churned out tonnes of toxic and poisonous fake food, all in the name of making billions of profits!
Today, toxic fake food not only surfaced in China but they are being exported out worldwide including Singapore. Supermarkets like NTUC Fairprice, Giant, Sheng Siong and other small retailers are importing in food products from China with the full blessing of Agri-Food & Veterinary Authority of Singapore (AVA) and the Singapore government.
So the only way to stop this scourge is to boycott all food products that originate from China in our supermarkets and also restaurants run by PRC as they will also be the ones getting their ingredients from China!
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8132778?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-492647
Curtis Stone Roll Up Drying Rack and Trivet
Tight spaces require creative solutions. This dualpurpose drying rack and trivet gives you options in the kitchen and at the table to help you make the…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #492647
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.











