OEM China High quality melamine chip and dip plate to Australia Factory
OEM China High quality melamine chip and dip plate to Australia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for OEM China High quality melamine chip and dip plate to Australia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Casablanca , Turkey , Singapore , Faced with the vitality of the global wave of economic integration, we are confident with our high-quality products and sincerely service to all our customers and wish we can cooperate with you to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Follow us on TWITTER: http://twitter.com/cnforbiddennews Like us on FACEBOOK: http://www.facebook.com/chinaforbiddennews On October 10, was marked …
Timber Products Company’s Wemhoner machine is the workhorse for the company’s melamine panel production.
Go behind-the-scenes in this video to see how the Wemhoner operates, what it takes to keep it in top form, and the products its produces.
The melamine ships with hardwood-plywood, particleboard and other regionally produced products.
Founded in 1918, Timber Products Company is one of the most diversified companies in the wood products industry. For over 45 years under the same family ownership, Timber Products sets the standard for product quality, innovation and environmental stewardship.
Timber Products specializes in hardwood plywood as well as wood panels with a decorative overlay surface. As one of the largest manufacturers in America of hardwood plywood, Timber Products offers its customers a huge array of product choices, one to match every customer need.
Interested in Timber Products? Contact us here: https://www.timberproducts.com/talk-to-an-expert
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.











