Newly Arrival melamine mixing bowls for Singapore Factory
Newly Arrival melamine mixing bowls for Singapore Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
With this motto in mind, we've come to be one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Newly Arrival melamine mixing bowls for Singapore Factory, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Southampton , Borussia Dortmund , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Client: Pran RFL
Brand: Italiano
Campaign: Italiano Pure Art
Media: TVC
Agency: Grey Advertising Bangladesh Ltd.
Creative Head: Syed Gousul Alam Shaon
Creative Director:
Film Director: Maksud Hossain
DOP: Nehal Quraishy
Copy writer: Fahim Reza Pial
Sound design: Dhoni Chitra
Online & Colorist: Iqbal Kabir Joel
Producer: Sydul H. Khandakar
Line Producer: Abid Rahman
Production Designer: Freefall Studios
Art: Shihab Nurunabi
Production Manager: Ali Afzal Ujjal
ADS: Haris Mahmud, Shakil
Casting Director: Akash, Emon
Costume: Nafiz Ahmed
Post Supervisor: Shuvroh
Production: Freefall Studios
Category: Household, Kitchen, Dainning
Year: 2013
Awards:
Country: Bangladesh
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











