Newly Arrival melamine divided tray for Adelaide Factories
Newly Arrival melamine divided tray for Adelaide Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 15.5inch Melamine Divided Tray |
| Item No. | TR088 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29.5 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with Newly Arrival melamine divided tray for Adelaide Factories, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Naples , Afghanistan , Excellent quality comes from our adherence to every detail, and customer satisfaction comes from our sincere dedication. Relying on advanced technology and industry reputation of good cooperation, we try our best to provide more quality products and services to our customers, and all of us are willing to strengthen exchanges with domestic and foreign customers and sincere cooperation, to build a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.allendesigners.com/products/complete_88x158x66_ushaped_showcase_counter_set
This popular low-priced retail showcase counter setup ships in 2 to 4 days completely assembled and ready for use from the closest of our 3 factory distribution centers. Exceptional quality in 4 durable melamine laminated colors includes everything needed to make a complete 88″ x 158″ x 66″ U-shaped showcase counter setup as shown above (other sizes are also available). Comes complete with 7 total pieces: made up of one 70″ length x 18″ deep full vision showcase, two open front triangular corner cases, two 48″ length x 18″ deep full vision showcases, one 24″ length x 18″ deep register stand with drawer, and one 48″ length x 20″ deep flat top wrap counter. All pieces measure 38″ high with adjustable shelves, and made of solid 3/4″ thick construction. Showcases have safety-tempered glass and include locks installed in white hardboard sliding doors (west coast factory has matching panel doors). When your order arrives simply place showcase counters side-by-side to create a U-shaped floor arrangement.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.











