Newly Arrival melamine dinner plate to Vancouver Importers
Newly Arrival melamine dinner plate to Vancouver Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We'll make every effort and hard work being outstanding and excellent, and speed up our techniques for standing during the rank of global top-grade and high-tech enterprises for Newly Arrival melamine dinner plate to Vancouver Importers, The product will supply to all over the world, such as: Bahamas , South Korea , Mozambique , Welcome to visit our company and factory, there are various products displayed in our showroom that will meet your expectation, meanwhile, if you are convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Just a quick video of me winning a soft toy in Tokyo, Japan. This character is called Gudetama and is suppose to be an egg, haha.
—————————————————-
Subscribe- https://goo.gl/MKf2uq
Travel pictures- https://www.instagram.com/leeandaska/
I am able to travel non stop by creating art! http://www.inspirationinenvelopes.com/
Click Link For More Details BlissHome Nigella Lawson’s Living Kitchen Melamine Mixing Bowls Cream Set of 4 Best Review : http://amzn.to/1uTSzN6
Practical and attractive mixing bowls
Set of 4 different sized bowls
Dishwasher safe
Made of durable glossy melamine
Thank You For Watching A Video About BlissHome Nigella Lawson’s Living Kitchen Melamine Mixing Bowls Cream Set of 4 Best Review .
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.









