Newly Arrival melamine chip and dip plate for Melbourne Factory
Newly Arrival melamine chip and dip plate for Melbourne Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We retain bettering and perfecting our merchandise and service. At the same time, we do the job actively to do research and improvement for Newly Arrival melamine chip and dip plate for Melbourne Factory, The product will supply to all over the world, such as: Panama , Jeddah , Bangalore , We are always creating new technology to streamline the production, and provide goods with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will offer our best service to satisfy all your needs! Please contact us right away!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://mallathome.info/rsvp-6-piece-stainless-steel-nesting-measuring-cup-set/
RSVP 6 Piece Stainless Steel Nesting Measuring Cup Set is Now on Sale – Click the Link Above to Take Advantage of This Low Price!
Actual Customer Review:
“I spent hours reading ALL the reviews of ALL of the measuring cup sets listed on Amazon and hopefully I can save you all some time: THESE are the ones to get.
(I even looked at Bed, Bath, and Beyond and cross-referenced to get reviews of their sets… don’t bother!)
I have just ONE thing to add to all the other reviews: This set is neck-and-neck with a few others – notably the CIA Masters set – and I was torn until I realized one key thing. These cups have a much smaller circumference and can therefore fit in more things to “scoop.” I really thought that aesthetically, the CIA Masters set just looked prettier… but as soon as I found, buried in a review, that the CIA Masters set’s 1 cup is 4 inches across I knew it wouldn’t fit in my flour and sugar canisters to scoop. It was all over.
I bought these and have never looked back. I love love LOVE them. To reiterate what other reviewers have already noted:
- Even the 1/4 cup is properly weighted so that it doesn’t tip over when it’s empty or only half full. This was huge for me.
- The cups themselves are properly weighted; not too heavy, not too light.
- It’s nice to have the 3/4 cup and the 2/3 cup.
- These stay perfectly clean; no crevices for anything to get stuck in.
- These are quality and won’t bend, melt, or ever be altered.
I love having these. It is a pleasure to cook with them. These are the ones to get, and they make a perfect gift for any cook. Even cooks who already have a set will love using their older set as “extra” when a recipe calls for using the same cup more than once, with different “
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!











