New Arrival China melamine salad bowl Export to US
New Arrival China melamine salad bowl Export to US Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We can constantly satisfy our respected customers with our good high quality, good price tag and good support due to we have been additional specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for New Arrival China melamine salad bowl Export to US, The product will supply to all over the world, such as: Las Vegas , Yemen , Brisbane , We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
♥My COOKBOOK available WORLDWIDE レシピ本もよろしくね♥
http://www.amazon.co.jp/gp/product/4046014822/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&camp=247&creative=7399&creativeASIN=4046014822&linkCode=as2&tag=shopping072-22
How to Order My Cookbook from Amazon Japan:
Have you seen the movie Ponyo (Ponyo on the Cliff by the Sea)?
This video will show you how to make 3-Minute Instant Chicken Ramen with ham that Ponyo and Sōsuke ate
Instant ramen can be cooked by pouring hot water or in a pot.
———————————
How to Make Ponyo Ramen Noodles
Difficulty: Very Easy
Time: 3 min
Number of servings: 1
Ingredients:
1 package Nissin Chicken Ramen
400ml boiling water
1 slice cooked ham (cut in half) *use thick one if available
1/2 hard boiled egg
chopped green onion
Directions:
1. Boil the water.
2. Place the noodles in a ramen bowl. Pour boiling water over the noodles and cover. Set and start your timer for three minutes
3. After the first minute, quickly open, shake the noodles to separate, then arrange the ham, egg, and green onion over the noodles. Cover again and wait until the timer beeps.
If you don’t have a noodle bowl with a lid, you can cover the bowl with a plate!
↓レシピ(日本語)
http://www.cooklabo.blogspot.jp/2012/11/blog-post_7.html
———————————
If you want a hot meal in three minutes, try it out
Product I used:
Instant Nissin Chicken Ramen (日清食品:元祖鶏ガラ チキンラーメン)
100% Japanese Chicken Stock
The Origin of Instant Ramen Since 1958
http://www.nissinfoods.co.jp/product/p_3035.html?bl_cd=1
Music by
甘茶の音楽工房
お出かけ日和
http://amachamusic.chagasi.com/
♥Utensils I use in my videos♥
http://astore.amazon.co.jp/shopping072-22
♥FOLLOW ME HERE♥
https://www.facebook.com/ochikeron
https://plus.google.com/+ochikeron
http://twitter.com/ochikeron
http://instagram.com/ochikeron/
♥Original T-SHIRTS♥
♥Visit my Blog to know more about ME♥
http://createeathappy.blogspot.com/
♥My Recipe Posts in Japanese♥
http://cooklabo.blogspot.jp/
http://cookpad.com/ami
http://twitter.com/alohaforever
♥and of course SUBSCRIBE♥
http://www.youtube.com/ochikeron
30m double line plywood veneer dryer core veneer drying machine
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!











