Manufacturing Companies for melamine kids plate to Juventus Factories
Manufacturing Companies for melamine kids plate to Juventus Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our development depends on the advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces for Manufacturing Companies for melamine kids plate to Juventus Factories, The product will supply to all over the world, such as: Denver , Lisbon , Hungary , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Kung Fu Maintenance demonstrates hooking up icemaker water supply line from wall to refrigerator.
1/4 x 1/4 Compression Fitting http://amzn.to/2mUmoLT
5′ 1/4″ Connect Icemaker Line http://amzn.to/2m8PXtm
Nice Little Hand Held Drill http://amzn.to/2lixPwx
Get the Screwdriver used in so many KFM videos here http://amzn.to/2kHFoOF
Get the Multi Tool Pliers used in so many KFM videos http://amzn.to/2kWTjPp
Get KFM’s Favored Cordless Drill Plus Power Tool Set http://amzn.to/2lie9cb
Get the Wet Dry Vacuum used in so many KFM videos http://amzn.to/2lFxi7u
Get The Kung Fu Maintenance book here http://amzn.to/2lEQPFk
Or the Kung Fu Maintenance E book here for less than $5 http://amzn.to/2lEY8wD
Get the Kung Fu Maintenance album (good driving music) “Up Beat” here http://amzn.to/2l41pZ1
Get the Kung Fu Maintenance album (nice Instrumental music) “Entropy” here http://amzn.to/2kl2U0p
I don’t work for any of the product companies listed however I do make a small commission on items ordered through the links.
http://KungFuMaintenance.Com
http://Blog.KungFuMaintenance.Com
http://Arcade.KungFuMaintenance.Com http://VGBlog.KungFuMaintenance.Com
http://TheMaintenanceEar.KungFuMaintenance.Com
http://www.foodservicewarehouse.com/american-metalcraft/ds6704/p382744.aspx
This video features the American Metalcraft (DS6704) 6″ Stainless Steel Dough Scraper. This high quality dough scraper is a perfect addition to any bakery or pizzeria. This video highlights the solid wood handle, the stainless steel blade, and the rounded corner to better scrape dough from dough boxes.
FoodServiceWarehouse.com has been a leading online dealer of restaurant equipment and supplies since 2006. With over 250,000 products onsite and an industry leading education center, FSW offers you the information, tools, and service you need to help your establishment flourish.
For more information, visit us online at http://www.FoodServiceWarehouse.com, or give us a call at 1-877.877.4379
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.










