Manufacturing Companies for melamine bowl with handle to Romania Factory
Manufacturing Companies for melamine bowl with handle to Romania Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
"Control the standard by the details, show the toughness by quality". Our firm has strived to establish a highly efficient and stable workers workforce and explored an effective high-quality management system for Manufacturing Companies for melamine bowl with handle to Romania Factory, The product will supply to all over the world, such as: Swansea , United States , Rotterdam , As an experienced manufacturer we also accept customized order and we could make it the same as your picture or sample specification. The main goal of our company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term business relationship with buyers and users all over the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
A typical day in Baja for us, well, for me, is about good food, new adventures, old and new friends and hopefully some happy waves.
ITEMS USED
Red nesting silicone bowls: http://goo.gl/PmLu6C
Silicone measuring cup: http://goo.gl/LGl6YC
Metal measuring cups: http://goo.gl/vcjySk
Reusable ‘paper’ plates: http://goo.gl/EjcnmA
2 Qt saucepan: http://goo.gl/Im9GXF
3” strainer: http://goo.gl/OP8Sbo
French Bull melamine bowls: http://goo.gl/OFXFD4
Lime squeezer (be sure it’s Hence en Mexico, the American designed ones do not work as well): http://goo.gl/SnwUQg
My favorite sea salt for margaritas: http://goo.gl/FHUKU5
Salt/dipping plates: http://goo.gl/z1qvxw
My favorite pint glasses: http://goo.gl/VpFgDZ
Locking tongs: http://goo.gl/crNh9o
8” copper core frying pan: http://goo.gl/Z22vn0
Silicone Scraper: http://goo.gl/4eDACV
Composite cutting board 6×8”: http://goo.gl/S5b40K
My Chef’s Knife: http://goo.gl/KZbCkP
Chef’s kitchen towels: goo.gl/XimCfl
BOOKS ON MEXICAN CUISINE
Diane Kennedy Mexican Cooking: http://goo.gl/n51PKj
Rick Bayless: http://goo.gl/uGxRRt, http://goo.gl/UHY6KH
Oaxaca al Gusto: An Infinite Gastronomy: http://goo.gl/9umznt
VIDEO LINKS
A Typical Day: Part I: http://youtu.be/5zSd6AxLMh4
A Typical Day Part II:
Stanley, ID: http://youtu.be/wfUsE7LfpjU
Backcountry Skiing: https://www.youtube.com/watch?v=uap4JWj3F6o
Road trip to New Mexico: https://www.youtube.com/watch?v=vw0OretM4W0
Surfer Chicks: https://www.youtube.com/watch?v=Fw8MlsoLHXM
For more Fresh P: http://goo.gl/md68WT
To Subscribe to Fresh Princess: http://goo.gl/3tcyil
MUSIC (part I)
C Magor Prelude by Bach
Wedding Invitation by
Piña Colada by Silent Partner
Cockpit by Silent Partner
Dock Rock by John Deley and the 41 Players
Expand your furniture making skills in this easy beginner’s class. Expert Ben Uyeda of HomeMade Modern guides you step by step as you learn how to build your own mid-century modern TV stand. This whole project is made from one inexpensive board of wood. You’ll master furniture-making basics like cutting and sanding wood, plus you’ll learn how to use a right angle clamp and attach stylish hairpin legs.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.










