Manufacturer of Melamine serving tray to Oslo Manufacturer
Manufacturer of Melamine serving tray to Oslo Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Our corporation puts emphasis about the administration, the introduction of talented staff, plus the construction of team building, attempting hard to improve the quality and liability consciousness of team members. Our organization successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Manufacturer of Melamine serving tray to Oslo Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Islamabad , Nigeria , We integrate design, manufacture and export together with more than 100 skillful workers, strict quality controlling system and experienced technology.We keep long term business relationships with wholesaler and distributors form more than 50 countries, such as USA, UK, Canada, Europe and Africa etc.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8194528?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-503931
Curtis Stone Mix, Store and Look 6piece Bowl Set with Clear Lids
Curtis wants you to mix it up. With this set of stainless steel bowls, you get the sizes you need for just about every dish you…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #503931
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!










