Manufacturer for melamine outdoor dinnerware Wholesale to Buenos Aires
Manufacturer for melamine outdoor dinnerware Wholesale to Buenos Aires Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
To meet the customers' over-expected pleasure , we have now our solid crew to supply our greatest all round assistance which includes marketing, sales, planning, production, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for Manufacturer for melamine outdoor dinnerware Wholesale to Buenos Aires, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Bulgaria , Luxemburg , We rely on high-quality materials, perfect design, excellent customer service and the competitive price to win the trust of many customers at home and abroad. 95%products are exported to overseas markets.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7780204?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-095133
Margaritaville Reversible Surfboard Cutting Board
Hang ten at home with this islandinspired board. Slice the limes and line up the shots, or carve out a tubular snack at the bar. With the…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #095133
I created this video using my Logitech Pro 9000 webcam software. Another Goodwill find, Japanese serving trays
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!











