Manufacturer for melamine coffee mug for Boston Factory
Manufacturer for melamine coffee mug for Boston Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Reliable quality and good credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to the tenet of "quality first, customer supreme" for Manufacturer for melamine coffee mug for Boston Factory, The product will supply to all over the world, such as: Greek , New Orleans , Serbia , Besides there are also professional production and management , advanced production equipment to assure our quality and delivery time , our company pursues the principle of good faith, high-quality and high-efficiency. We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost, shorten the period of purchase, stable products quality, increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Online Shopping for Kitchen Small Appliances from a great selection of Coffee Machines Blenders Juicers Ovens Specialty Appliances amp; more at everyday low prices..
For more details please visit: http://po.st/ksJ243 Thank You!
Great Nostalgia Electrics SCC-200 Vintage Collection Snow Cone Cart Shave Review
Nostalgia Electrics SCC-200 Vintage Collection Snow Cone Cart Shave For Sale
Nostalgia Electrics SCC-200 Vintage Collection Snow Cone Cart Shave Unboxing
Review Nostalgia Electrics SCC-200 Vintage Collection Snow Cone Cart Shave Product
https://www.youtube.com/watch?v=I8kK6W2-EQ0
Kabinet Dapur ini merupakan set kabinet dapur modern
1)Papan – tahan air, warna tidak mudah pudar, tahan hentakan
2)Sinki -tebal, disambung dengan kaedah modern
3)Kepala meja merupakan batu GRANITE sejenis batu keras dan berkilat setelah di polish
4)Pemasangan menggunakan kaedah modern dan melepasi tahap kualiti tinggi
5)Di kaji dan di pertingkatkan spesifikasinya dari masa kesemasa oleh profesional kami
Cawangan Showroom : Sen Kit Construction Kuala Selangor
www.facebook.com/abkitchen
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.










