Low price for 6inch melamine coaster placemat to Bandung Manufacturers
Low price for 6inch melamine coaster placemat to Bandung Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT215 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.5 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We thinks what prospects think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater high-quality, reduced processing costs, rates are much more reasonable, won the new and previous consumers the support and affirmation for Low price for 6inch melamine coaster placemat to Bandung Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Portland , Montreal , French , We've a good reputation for stable quality solutions, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to build the main box that the trays nest in. Plans (metric) available here. https://www.etsy.com/au/listing/399789831/plans-for-the-180-piece-studio-pencil?ref=pr_shop
Click the show more button!
How to make box joints video, click here https://youtu.be/1eHBwRjwLOY
Dave’s Facebook. https://www.facebook.com/profile.php?id=100010277913530
Barry the pug Facebook. https://www.facebook.com/profile.php?id=100009867194009
Barry’s instagram. https://www.instagram.com/barrypug2015/
Dave’s Water tank site. http://www.affordablewatertanks.com
Subscribe for more informative videos!
http://www.youtube.com/user/Davesbuildtips
Click if you feel like supporting the channel http://www.paypal.me/DavidStanton/1 festool carbatec
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.










