Leading Manufacturer for melamine two tone cups for Russia Importers
Leading Manufacturer for melamine two tone cups for Russia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We've our have sales staff, style and design staff, technical crew, QC team and package workforce. We've strict excellent control procedures for each system. Also, all of our workers are experienced in printing field for Leading Manufacturer for melamine two tone cups for Russia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Albania , Austria , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the products. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality products and have the ability to develop new products to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This machine type YC010 has 1100x800mm mould area. And on each side of the mould area, there is a hot-press mould area to dry, press and shape the products. The actual producing speed depends on the size and thickness of the products. Generally speaking, suppose the machine produces the products with 0.8~1mm thickness, the producing period is about 60~70 seconds(double moulds per period), and assume 8 products can fit on the mould area, so the capacity for each hour is 8 pieces x double moulds x60minutes=960pieces.We can arrange more than one main machines in a production line to reach your capacity requirement, let’s say 5 or 10 main machines to match a production line, both are workable.Our machine can run 24hours/ day. The maximum depth of component this machine can produce is 120mm. Our machine have been approved bu CE, TUV, SGS and ISO9001.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











