Leading Manufacturer for melamine divided plate Supply to Dominica
Leading Manufacturer for melamine divided plate Supply to Dominica Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
As a way to ideal meet up with client's desires, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High Top quality, Competitive Cost, Fast Service" for Leading Manufacturer for melamine divided plate Supply to Dominica, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , United Arab Emirates , Azerbaijan , Now, we are trying to enter new markets where we do not have a presence and developing the markets we have now the already penetrated. On account of superior quality and competitive price , we'll be the market leader, be sure to don??¥t hesitate to contact us by phone or email, if you are interested in any of our solutions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Brand: Ispahani
Client: M.M Ispahani
Agency: ADCOMM LTD
ECD : Taufique Mahmud
CD : Hasib Hasan Choudhury
GM: Faisal Mansoor
Head of Strategy: Shahriar Rahman
Sr. Copywriter : Mahabub Munna
Sr. Visualizer : Sunnah Ibn Hasan
Asst: Brand Service Manager: Archana Keya
Graphics Designer: Ratan Roy
Director: Piplu R Khan
Production House: Applebox Films Ltd.
______________________________________________
Visit: http://www.adsofbd.com and http://blog.adsofbd.com
Follow Us:
https://www.facebook.com/pages/AdsBangla
https://twitter.com/adsofbd
https://plus.google.com/+Adsofbd
https://www.linkedin.com/company/ads-of-bangladesh
https://www.pinterest.com/adsofbd
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.











