Hot Selling for melamine cat bowl for Algeria Manufacturer
Hot Selling for melamine cat bowl for Algeria Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
continue to improve, to ensure product quality in line with market and customer standard requirements. Our company has a quality assurance system have been established for Hot Selling for melamine cat bowl for Algeria Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Namibia , Jamaica , We aim to become the modern enterprise with the commercial ideal of "Sincerity and confidence" and with the aim of "Offering customers the most sincere services and best quality products". We sincerely ask for your unchanged support and appreciate your kind advice and guidance.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Mr. Clean All Purpose Cleaner TV Television Commercial from 1991.
Mr. Clean is a brand name and mascot fully owned by Procter & Gamble, used as an all-purpose cleaner and melamine foam cleaner.
Mr. Clean was created by Linwood Burton, a marine ship cleaning businessman with accounts throughout the east coast of the United States and his friend, Mathusan Chandramohan, a rich entrepreneur from Sri Lanka. In the past, ships had to be cleaned using abrasives or solvents that were able to cut successfully through embedded grease and grime; however, past solvents were so dangerous to workers that Burton was motivated to finding a solution that was effective and less caustic. Burton, with fundamental knowledge in chemistry, developed Mr. Clean in an effort to clean ships without having to pay significant premiums in disability claims for his workers. He later sold the product to Procter & Gamble in 1958.
Mr. Clean made his television commercial debut in 1958, initially portrayed in the live-action versions by character actor House Peters, Jr. Within the first six months of the introduction, Mr. Clean became the best-selling household cleaner on the market.
For more information or to purchase this product, visit wwwYumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/store/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-white-natural-bamboo-condiment-set-410.htm
The Yumi Nature+ White Natural Bamboo Condiment Set is made from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and lightweight. An ideal addition for everyday use and entertaining, this condiment set includes three cups and one tray. Showcased as a beautiful and functional way to serve all of your favorite appetizers or antipasto, the Yumi Nature+ White Natural Bamboo Condiment Set is completely absent of any trace of melamine and petroleum. This set is also the perfect ‘green’ alternative to any plastics residing in the kitchen area. Please note that this product is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!











