Hot Selling for melamine cake stand to Honduras Factory
Hot Selling for melamine cake stand to Honduras Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
The key to our success is "Good Products Good quality, Reasonable Value and Efficient Service" for Hot Selling for melamine cake stand to Honduras Factory, The product will supply to all over the world, such as: Slovakia , Islamabad , Netherlands , Our items have national accreditation requirements for qualified, high quality goods, affordable value, was welcomed by people today all over the world. Our products will continue to enhance within the order and look forward to cooperation with you, Should really any of these products and solutions be of curiosity to you, be sure to letus know. We are likely to be content to offer you a quotation up on receipt of your detailed needs.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Edge taping melamine with PVC edge tape using spray on contact cement
Stuart Sharp, Vice President of Global Sales for Carlisle FoodService Products talking about the latest launches at Hotelympia 2012
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,










