Hot-selling attractive price melamine soap dish Supply to Frankfurt
Hot-selling attractive price melamine soap dish Supply to Frankfurt Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
While using the "Client-Oriented" company philosophy, a demanding high-quality management method, innovative producing products and also a sturdy R&D workforce, we always deliver premium quality merchandise, superb solutions and aggressive selling prices for Hot-selling attractive price melamine soap dish Supply to Frankfurt, The product will supply to all over the world, such as: Rome , Muscat , Ecuador , We take measure at any price to attain essentially the most up-to-date gear and procedures. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The solutions to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The goods are obtainable in improved designs and richer variety, they're produced scientifically of purely raw supplies. It accessible in a variety of designs and specifications for the selection. The newest forms are much far better than the previous one and they're extremely popular with several clients.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.thelatinproducts.com/melamine-bowl-small-7-5-inches-plato-ondo-de-melamina/
Our Melamine Bowl Small is great for serving salsas, chip dips, sauces, and more! The Melamine Bowl Small measures 7.5 in diameter and is a decorative, heavy duty bowl, constructed out of sturdy melamine plastic. The Melamine Bowl Small is chip resistant and wont break! It is also constructed to resist stains and bacteria making them a popular choice amongst families. Our Melamine Bowl Small, Plato Ondo De Melamina, is great to use as patio ware or for outdoor events and is light weight and great for the kids! The Melamine dishware set originated in 1937 and they were constructed for the soldiers of WW2. They were highly popular due to their light weight properties and were easy to clean and hard to break. They became extremely popular though out households during the 1950s and 1960s when everyday people realized the versatility and durability of melamine dishware. Use our Melamine Bowl Small for serving chips and or dips, or popcorn for the kids, or fill with peanuts, or even good for hot products too! Serve everything from cereal to soup. Our melamine bowl small is a white based bowl with fun decorations and colors along the upper rim. They are inexpensive and built to last. They are dishwasher safe too and clean easily with a little soap and water. Order your melamine bowl small today and see how versatile and durable they really are. A fun kitchen accessory!
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.











