Hot-selling attractive price melamine cutting board for Hungary Factories
Hot-selling attractive price melamine cutting board for Hungary Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Sticking for the perception of "Creating products of top quality and producing friends with people today from all around the world", we constantly place the desire of shoppers to start with for Hot-selling attractive price melamine cutting board for Hungary Factories, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Belize , kazakhstan , With the superior and exceptional service, we've been well developed along with our customers. Expertise and know-how ensure that we are always enjoying the trust from our customers in our business activities. "Quality", "honesty" and "service" is our principle. Our loyalty and commitments remain respectfully at your service. Contact Us Today For further information, contact us now.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Download the woodwork library featured in this video from the full blog post here: http://www.cadtek.com/using-solidworks-design-furniture/
Design fantastic looking furniture in SolidWorks and see how to finish it off using photo rendering to create brilliant looking designs.
For more hints and tips and information on SolidWorks please visit www.cadtek.com.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.









