Hot sale reasonable price melamine two tone cups for Bangladesh Importers
Hot sale reasonable price melamine two tone cups for Bangladesh Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
That has a sound business enterprise credit rating, exceptional after-sales provider and modern producing facilities, we now have earned an superb standing amongst our buyers across the world for Hot sale reasonable price melamine two tone cups for Bangladesh Importers, The product will supply to all over the world, such as: Mumbai , Monaco , Peru , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency must be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.










