High reputation for melamine dinner plate Export to United Kingdom
High reputation for melamine dinner plate Export to United Kingdom Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
To create extra value for customers is our enterprise philosophy; buyer growing is our working chase for High reputation for melamine dinner plate Export to United Kingdom, The product will supply to all over the world, such as: Belize , Myanmar , Belgium , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
First off I took this design from “The Family Handyman” and altered she size to fit my needs. I will post a diagram of the original plans on my Facebook page if you would like to see them. Easy and professional looking. I made several of these units, some of different widths to fit my garage running almost the full length of the garage wall. I made then as tall as my shelfs that are hanging from the ceiling(you can check that video out if you later).
Building plans:
https://www.facebook.com/Code3Imagination/posts/827676224064905
Here is what you will need for this project
Required Tools for this Project
Have the necessary tools for this DIY project lined up before you start—you’ll save time and frustration.
Clamps
Cordless drill
Circular saw or jigsaw
Stud finder (if you walls are finished and painted)
Bolt cutter
Level
Flush trim knife for the edge banding, if needed
Required Materials for this Project
Avoid last-minute shopping trips by having all your materials ready ahead of time. Here’s a list.
3/4″ x 11-3/4″ x 8’ melamine shelf board (2) or use full 4′x8′ sheets to cut to length if making multiple units
3/4″ x 15-3/4″ x 37-1/2″ melamine shelf board (1), I had old melamine shelves and used them(bonus)
White edge banding for unfinished edges.
3/4″ x 2-1/2″ x 8′ pine boards (3) or 2″x6″x10′ ripped and cut down to sizes(saved
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!











