High Quality melamine two tone cups to Swiss Manufacturer
High Quality melamine two tone cups to Swiss Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Quality First,and Customer Supreme is our guideline to provide the best service to our customers.Nowadays, we are trying our best to become one of the best exporters in our field to meet customers more need for High Quality melamine two tone cups to Swiss Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Gabon , Pakistan , India , Our products are produced with the best raw materials. Every moment, we constantly improve the production programme. In order to ensure better quality and service, we have been focusing on the production process. We have got high praise by partner. We are looking forward to establishing business relationship with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
“Verslo žinių” kvietimu savo patirtimi dalinasi vienos sėkmingiausių eksporto bendrovių „Rifas” (www.rifas.lt) gen. direktorius Aidas Šetikas ir Mindaugas Voldemaras, vadovaujantis eksporto didinimo paslaugas teikiančiai įmonei „TOC Sales and Marketing” (www.toc-marketing.lt).
(įrašas darytas Kaune 2015 m. gruodžio 11 d.)
- Dvi pardavimų strategijos: kai turi laisvų gamybinių pajėgumų ir kai jų neturi;
- Kodėl verta tarti “sudie” senam geram klientui (arba kodėl miegama su atšalusiais lavonais);
- Matai, rodikliai ir sprendimai pardavimuose: ką žinoti vadovui, ir ko geriau nežinoti;
- Kodėl CRM įsidiegimas niekada nepadidina pardavimų ir kodėl magnetinė lenta kur kas geriau (demonstracija);
- Iš kur gauti potencialių klientų kontaktus ir ką daryti vėliau, kai jie nekelia ragelio ir neatsako į laiškus;
- Kiek kainuoja eksporto pardavimai vidutinio dydžio Lietuvos įmonei ir kiek trunka laukti „break even” (realūs pavyzdžiai);
- Penki „taip, bet”, stabdantys lietuviškos įmonės eksporto augimo tempus.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.










