High Quality melamine salad bowl for America Factories
High Quality melamine salad bowl for America Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our advantages are lower prices,dynamic sales team,specialized QC,strong factories,high quality products and services for High Quality melamine salad bowl for America Factories, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Slovenia , Romania , It using the world's leading system for reliable operation, a low failure rate, it suitable for Argentina customers choice. Our company is situated within the national civilized cities, the traffic is very convenient, unique geographical and economic conditions. We pursue a people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, build brilliant" business philosophy. Strict quality management, perfect service, reasonable price in Argentina is our stand on the premise of competition. If necessary, welcome to contact us by our website or phone consultation, we will be happy to serve you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Manufactuer and Supplier of Eyecatching Trophies, Awards, Plaques, Coporate Gifts, Acrylic Trophy, Brass Trophy, Wooden Tropy..
Corporate Gifts & Promotional Products..For contact ; 8498925423
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!











