High Quality Industrial Factory melamine outdoor dinnerware Wholesale to Mecca
High Quality Industrial Factory melamine outdoor dinnerware Wholesale to Mecca Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for High Quality Industrial Factory melamine outdoor dinnerware Wholesale to Mecca, The product will supply to all over the world, such as: Madrid , Jamaica , Buenos Aires , For many years, we have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Multi layer door skin short cycle melamine laminating hot press machine for plywood, blockboard, MDF
WUXI QIANGTONG MACHINERY CO., LTD.
Skype: sandyluo513
MOB/WHATSAPP: +86 150 6172 7308
E-mail: sandy@qiangtong.com
Website:http://www.werprinter.com/
Set up in 2009, WER has become one of the most reliable manufacturers of digital products in China. At present, WER concentrates to develop, manufacture and market digital printing facilities and environmental protection solvent ink. WER headquarters (Branch: Shanghai WER-China Digital Technology Equipment Co.,Limited), with 3000m2 plots and over RMB10 million invest, is located in China old industry base. WER products have been exported to more than 50 countries and regions all over the world since found.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.











