High Quality Industrial Factory melamine gift ashtray for Swiss Importers
High Quality Industrial Factory melamine gift ashtray for Swiss Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Promotional Gift Ashtray |
| Item No. | AT056 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for High Quality Industrial Factory melamine gift ashtray for Swiss Importers, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Switzerland , India , We can give our clients absolute advantages in product quality and cost control, and we have full range of molds from up to one hundred of factories. As product updating fast, we succeed in developing many high quality products for our clients and get high reputation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Mob: +86-15152230576 ( WhatsApp& Viber )
E-mail: maggie-may@foxmail.com
Ⅰ. Product to produce
With this line you can make PVC foamed board size 1220x2440mm with thickness 4-25mm (T die) ,The thin board can be use for indoor flooring or advertising board and the thick board can be used for furniture board or construction board .
Ⅱ. Production process
1. Make wood powder from sawdust if you need
2. Mix wood powder, PVC ,additive in mixer
3. Put mixing raw material into extruder with mould
5. Do surface treatment of the board
6. Crush the waste board and reuse
PVC Skinning foaming board extrusion line adopts Celuka foaming technology. Compared with PVC free foaming board, PVC skinning foaming board not only has much more smooth surface, but also the hardness is better. In addition, mechanics performance of shining foaming board is better than that of free foaming board. PVC skinning foaming board extrusion line is composed of conical twin-screw extruder, die, vacuum calibration unit, ten haul-off unit and so on. Our company can provide the formula and all the procession techniques. This machine is characterized by high output, stable extrusion, high foaming, smooth and wearable surface and has a wide range of application, which is able to produce different kinds of artificial wood products by equipping with the printing machine, laminating machine or hot stamping machine.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!











