High quality factory melamine serving bowl to London Factory
High quality factory melamine serving bowl to London Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Bear "Customer first, High quality first" in mind, we perform closely with our consumers and provide them with efficient and experienced services for High quality factory melamine serving bowl to London Factory, The product will supply to all over the world, such as: moldova , Spain , Lesotho , With many years good service and development, we have a qualified international trade sales team. Our goods have exported to North America, Europe, Japan, Korea, Australia, New Zealand, Russia and other countries. Looking forward to build up a good and long term cooperation with you in coming future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7709558?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-412757
Kelsey Nixon Essentials 4piece HeatResistant Silicone Cover and Splatter Screen Set
Has sizzling grease spatter kept you out of the kitchen? Don’t worry. Kelsey has you covered with her silicone…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #412757
cnc router for engraving melamine board.
if you are interested in his machine ,my whatsapp is 0086 15216401275 skype . sales05@yihaicnc.com
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!











