High quality factory melamine kids dinnerware for India Importers
High quality factory melamine kids dinnerware for India Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
It really is our obligation to satisfy your requirements and efficiently serve you. Your fulfillment is our greatest reward. We're hunting forward to your check out for joint development for High quality factory melamine kids dinnerware for India Importers, The product will supply to all over the world, such as: Frankfurt , Lahore , Iraq , We adhere to the honest, efficient, practical win-win running mission and people-oriented business philosophy. Excellent quality, reasonable price and customer satisfaction are always pursued! If you are interested in our products, just try to contact us for more details!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ruian Bokai Machinery Co.,LTD is a professional manufacturer of plastic/paper cup lid thermoforming machines. Our plastic lid thermoforming machine is fully-automatic working from sheet roll feeding, forming, cutting, and inline stacking. Our Main machines also includes automatic vacuum thermoforming packing machine, blister packaging machine for kinder joy egg with cookies, chocolates&toys etc. Our Website is www.bokaimachinery.com
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.











