High Quality 8inch Melamine Fruit Plate for Jeddah Manufacturers
High Quality 8inch Melamine Fruit Plate for Jeddah Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With a positive and progressive attitude to customer's curiosity, our organization repeatedly improves our products top quality to meet the wants of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental necessities, and innovation of High Quality 8inch Melamine Fruit Plate for Jeddah Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Israel , Malaysia , Our items have national accreditation requirements for qualified, high quality goods, affordable value, was welcomed by people today all over the world. Our products will continue to enhance within the order and look forward to cooperation with you, Should really any of these products and solutions be of curiosity to you, be sure to letus know. We are likely to be content to offer you a quotation up on receipt of your detailed needs.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
WELCOME TO S.K.INDUSTRIES & S.K.ENGINEERS CALL 24X7 CASTUMER CARE 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 9456624895 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre. NAVED AHMED (MANAGING DIRECTOR)
S. K. INDUSTRIES
102 GARDEN CITY NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL
OPP HDFC BANK PAWAN VIHAR COLONY GATE ,BISALPUR CHAURAHA,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY (U.P) WEBSIDE LOGIN KAREY www.skengineers.info , www.smallscaleindustries.in email karey skengineersbly@gmail.com CALL NAVED AHMED 08755011715 AYAZ 07037593408 SUMIT 07037593408 MUMTAZ 07037593218 CALL TIME 10 AM TO 6 PM N HOTEL YA TAXE AUTORIKSHA KE ENQUIRE KE LIA HAME BAREILLY ROADWAYS YA RAILWAY STATION SE HAME CALL / SMS / WHATSAPP KAREY MOBILE NO 09412292815 08755011715 08410085551 09319933241
Dear, Sir / Madam,
We wish to introduce ourselves as the authorized Importer and Distributor for OCEAN GLASSWARE Brand Manufactured in THAILAND. Ocean Glassware range of products includes clear tumblers, Stemware, Pressed ware like plates and bowls, Service accessories and ashtrays. We also have a Wide Range of Gift Sets for Corporate Gifting. We have added a new range of Products under the Brand Name “LUCARIS” Crystal of Modern Asia. K.I. Glassware is pleased to introduce Lucaris Crystal, a High End Premium Crystalline Based Stemware and Tumblers. Lucaris Stemware has been meticulously designed and crafted to the Smallest Details, to ensure the Highest in functionality and Aesthetic Quality and that evoke all Senses, meeting the Demands of Wine lovers and Food Service Professionals. All of these Products are available under a Set of 6 for the Convenience of Gifting and Use at Home.
I would most kindly request you to check our Website www.oceanglass.com and www.lucariscrystal.com .
In case of a Requirement of the following Gift sets or Presentation, Please email us your request at sunil@kiglassindia.com.
Thanking You,
Best Regards,
SUNIL SRIVASTAVA
SALES MANAGER-MT & B2B(INDIA)
K.I.GLASSWARE INDIA PVT.LTD.
17A/41, 2nd Floor,
Opp. Jessaram Hospital,
Gurudwara Road, Karol Bagh,
New Delhi – 110 005
Mob: +918882228344
Email: sunil@kiglassindia.com
Website: www.lucariscrystal.com, www.oceanglass.com
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!











