High Performance melamine serving bowl for Haiti Importers
High Performance melamine serving bowl for Haiti Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our company sticks into the basic principle of "Quality is definitely the life of the business, and status may be the soul of it" for High Performance melamine serving bowl for Haiti Importers, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Angola , Johor , We welcome you to visit our company and factory. It is also convenient to visit our website. Our sales team will offer you the best service. If you need more information, please feel free to contact us by E-mail or telephone. We are sincerely hope to establish a good long-term business relationship with you through this opportunity, based on equal, mutual benefit from now till the future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to Happy Funny Kids Toys Pretend Play: https://www.youtube.com/channel/UCquMFVZvpf8eczgNSnCgYlw?sub_confirmation=1
Learn Colors Play Foam Ice Cream Cups Kinder Joy Kinder Egg Surprise Toys Barbie TMNT Fun for Kids https://youtu.be/tO7ipRSMaB4
More videos from Happy Funny Kids Toys Pretend Play:
Learn Colors with Play Foam Happy Sad Smiley Face Surprise Eggs Disney Princess Thomas & Friends Fun
Learn Colors with Play Doh Smiley Face Winnie The Pooh Tiger Molds Fun & Creative for Kids Toddlers
Learn Colors and Numbers with Play Doh Modelling Clay Fun & Creative for Kids and Toddlers
Learn Colors Play Doh Cars Mickey Mouse Minnie Mouse Popsicle Baby Bottle Hello Kitty Fun for Kids
Kinetic Sand Ice Cream Cups Surprise Eggs Learn Colors & Shapes Fun & Creative for Kids & Toddlers HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=PsymhuDAgP4
Learn Colors Play Doh Modelling Clay Peppa Pig Baby Milk Bottle Kinder Surprise Eggs Fun for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=XkbWF6KMsw8
Learn Colors Play Doh Cars Butterfly Ice Cream Popsicle Dolphin Seal Molds Fun & Creative for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=dqhXPIIvWps
Learn Colors Play Doh Doraemon Fun & Creative for Kids Blind Bags Kinder Eggs Surprise Toys HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=lcEqkX-115c
Learn Colors Play Foam Smiley Face Surprise Eggs Play Doh Balls Ice Cream Fun & Creative for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=LTIYNISnNH8
Learn Colors & Shapes Play Doh Ice Cream Cups Surprise Eggs Disney Pixar Cars Toys Fun for kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=6LZHFyNVm98
Music from YouTube audio library https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Night at the Dance Hall by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://www.twinmusicom.org/song/309/night-at-the-dance-hall
Artist: http://www.twinmusicom.org
Colors sound used in this video is from
https://www.freesound.org/people/margo_heston/
Licensed under the Attribution License http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Easys is the electromechanical opening system for drawers made by Hettich.
It opens drawers by pushing onto the front panels, so it is perfect for design furniture without handles. Easys is also ideal in the kitchen, e.g. if your hands are wet, dirty or happen to be full.
The Easys opening system is tested for combination with
- InnoTech steel drawers: http://youtu.be/hsZhjk2vyUA
- ArciTech steel drawers: http://youtu.be/J7sYo1FdpT0
- Wooden drawers with Quadro runners: http://youtu.be/LSnhvpGsowg
And as you can see, it is quite simple to install, too.
The Easys system is designed for minimum standby energy consumption.
Energy blackout? No problem! The drawers are not directly connected to the Easys components and can still be opened manually.
Once the power is back on, the system will automatically reboot…
Get more information on these products on http://www.hettich.com/en/products.html
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.











