High Efficiency Factory melamine chip and dip plate to Buenos Aires Manufacturers
High Efficiency Factory melamine chip and dip plate to Buenos Aires Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
In the past few years, our business absorbed and digested advanced technologies both equally at home and abroad. In the meantime, our company staffs a group of experts devoted to your advancement of High Efficiency Factory melamine chip and dip plate to Buenos Aires Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Lyon , Riyadh , Paraguay , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Visit us : Dynawareplastic.com
Location : Thailand
DYNAWARE is Containers, namely, all purpose portable household containers, cast stone containers for household and garden use, container for household or kitchen use not of precious metal, container for household use, namely, glass bulbs and globes; containers for ice, household containers for foods, plastic safety caps for medicine containers, portable plastic containers for storing household and kitchen goods, pressurized and gravity operated watering and nutrient feeding containers, soap containers, ther
Hope you guys enjoy !
Thank you for watching : )
For more information or to purchase this product, visit www.YumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-black-natural-bamboo-salad-bowl-with-cover-454.htm
The Yumi Nature+ Black Natural Bamboo Salad Bowl with Cover is a premier ‘green’ alternative to plastic bowls detrimental to the earth’s health. Comprised from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and light, this set is the perfect size for salads, pastas and any other number of delicious options. The inclusion of a fitting lid adds tremendous versatility. Not only will you be able to seamlessly transport your favorite dishes, you’ll also be able to flip the lid over and use it as a cutting board.
Completely free of melamine and petroleum, the Yumi Nature+ Black Natural Bamboo Salad Bowl with Cover is the perfect ‘green’ solution for any home, office or casual restaurant setting. Regardless of whether you’re serving salads, soups or pastas, you’ll have no shortage of options to select from when implementing the Yumi Nature+ Black Natural Bamboo Salad Bowl with Cover. Please note that this set is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!











