High definition wholesale melamine kids plate for Denver Manufacturer
High definition wholesale melamine kids plate for Denver Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8.5inch Round Melamine Kids Plate |
| Item No. | PT169 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 21.5 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 12 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" will be the persistent conception of our company to the long-term to establish together with customers for mutual reciprocity and mutual gain for High definition wholesale melamine kids plate for Denver Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Montpellier , European , Our professional engineering group will always be ready to serve you for consultation and feedback. We are able to also offer you with absolutely free samples to meet your requirements. Finest efforts will likely be produced to give you the ideal service and goods. For anyone who is thinking about our company and merchandise, please contact us by sending us emails or contact us quickly. As a way to know our merchandise and firm. lot more, you can come to our factory to find out it. We'll always welcome guests from all over the world to our business to build company relations with us. Please feel free to get in touch with us for business and we believe we are going to share the top trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
[http://www.indiamart.com/kamla-enterprises/] We are an emerging company, engaged in offering a variety of Acrylic Crockery, Acrylic Platters, Acrylic Bowls, Table And Stand, Acrylic Plates, Acrylic Tray, Acrylic Spoon, Acrylic Salad Platters, Acrylic Portion Plates, Acrylic Flower Platter, Acrylic Salad Display Stand, Acrylic Round Platter, Acrylic Flower Platter Stand Crockery Items and Fast Food Table Wares. These include Star Type Glass Tray, Designed Glass Stand, Plastic Metal Tray Stand, Double Tray Glass Stand, Glass Show Piece Bowl, Acrylic Crockery, Glass Bowl and many other items.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.











