Good Wholesale Vendors melamine ice cream bowls Export to Nigeria
Good Wholesale Vendors melamine ice cream bowls Export to Nigeria Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
No matter new customer or old customer, We believe in long term and trusted relationship for Good Wholesale Vendors melamine ice cream bowls Export to Nigeria, The product will supply to all over the world, such as: kazakhstan , Thailand , Albania , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8079580?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-484461
easy spirit eCollection Mahana Studded Slide Sandal
Rock this sassy slide at the resort or on the cruise ship and focus on fun, not your aching feet. You simply have to experience the…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #484461
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.











