Good User Reputation for melamine two tone cups to Ecuador Manufacturer
Good User Reputation for melamine two tone cups to Ecuador Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
Adhering to your principle of "quality, assistance, performance and growth", we have now gained trusts and praises from domestic and international customer for Good User Reputation for melamine two tone cups to Ecuador Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Portland , Costa Rica , Our company, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by iso9000 quality management standard strictly , creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.foodservicewarehouse.com/american-metalcraft/ds6704/p382744.aspx
This video features the American Metalcraft (DS6704) 6″ Stainless Steel Dough Scraper. This high quality dough scraper is a perfect addition to any bakery or pizzeria. This video highlights the solid wood handle, the stainless steel blade, and the rounded corner to better scrape dough from dough boxes.
FoodServiceWarehouse.com has been a leading online dealer of restaurant equipment and supplies since 2006. With over 250,000 products onsite and an industry leading education center, FSW offers you the information, tools, and service you need to help your establishment flourish.
For more information, visit us online at http://www.FoodServiceWarehouse.com, or give us a call at 1-877.877.4379
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!











