Good User Reputation for christmas melamine dinnerware for Melbourne Factory
Good User Reputation for christmas melamine dinnerware for Melbourne Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our firm promises all consumers with the first-class products as well as most satisfying post-sale services. We warmly welcome our regular and new consumers to join us for Good User Reputation for christmas melamine dinnerware for Melbourne Factory, The product will supply to all over the world, such as: Porto , Wellington , Kenya , Now we are sincerely consider to grant brand agent in different areas and our agents' maximum margin of profit is the most important thing we care about. Welcome all of the friends and customers to join us. We are ready to share win-win corporation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For semi automatic tableware production line, we have 700pcs/h, 2000pcs/h, 3500pcs/h and 7000pcs/h for your choice. The raw material can be bagasse pulp, straw pulp, wood pulp and bamboo pulp and other paper pulp, whcih can be collected easily at low cost and they are biological to our environment. Our machines have been approved by CE, TUV, SGS and ISO9001. Our engineers are available to abroad to service. For more information, please contact me via trade020@nanyaboen.com
Description : In this video we share the do’s and don’ts for using the cookware for your Microwave oven. I have mentioned some examples of the various combinations of chinaware cups, plastic ware ,glass, melamine and bake ware that can be used for Microwave cooking.
Borosil Bakeware- Bake and serve
Tupperware glass
Bone china tea cup
Microwave bowl – Borosil
Corelle dinner side plate
Ice cream bowl set from Turkey
If you liked this video please like it!
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!











