Good quality 100% Melamine Childrens Plate for Curacao Factory
Good quality 100% Melamine Childrens Plate for Curacao Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We support our purchasers with ideal high-quality merchandise and significant level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we now have received loaded practical encounter in producing and managing for Good quality 100% Melamine Childrens Plate for Curacao Factory, The product will supply to all over the world, such as: Gambia , Marseille , Russia , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our main customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This beer mug from Core Glassware is designed to meet the needs of your high traffic restaurant or bar and meet the needs of your budget.
View this product: http://www.webstaurantstore.com/core-16-oz-beer-mug-12-case/553625.html
Featuring a sturdy handle and a thick base, this mug is durable and practical. Its classic shape adds style to any bar service.
Just a review video covering some of the molds I used for making my resin pieces, plus show-offs of some finished pieces from the molds. Look below for links to where I bought them.
Batman: http://www.amazon.com/gp/product/B00JPIQSEU?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Serenity: http://www.thinkgeek.com/product/1867/?srp=5
Skull and Crossbones: http://www.amazon.com/gp/product/B0014A6BY4?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Gummy Bear: http://www.thinkgeek.com/product/ee56/?srp=2
Tetris: http://www.amazon.com/gp/product/B008NZHFPM?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Loot Crate Marvel: http://www.amazon.com/Marvel-Avengers-Cube-Tray-Crate/dp/B015T7YDUG
Dr. Who: http://www.thinkgeek.com/product/f247/?srp=1
Star Trek: http://www.amazon.com/gp/product/B00KWBHH2Q/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_1?pf_rd_p=1944687582&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B00FS1S3CS&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1QDNJ581CCA1VGXDTY0F
Places to find me:
+Website: www.foxbones.com
+Etsy: https://www.etsy.com/shop/FoxBonesStudio
+Facebook: https://www.facebook.com/safetypinner/
+Instagram: @SafetyPinner
+Snapchat: fallingaction
+Periscope: @SafetyPinner
+Crafty Amino: @SafetyPinner
Music: “Der Kleber Sting” by Kevin MacLeod, www.incompetech.com
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.










