Fixed Competitive Price melamine cutting board for Estonia Factory
Fixed Competitive Price melamine cutting board for Estonia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our commission is always to provide our customers and clientele with best quality and aggressive portable digital products for Fixed Competitive Price melamine cutting board for Estonia Factory, The product will supply to all over the world, such as: New York , India , Macedonia , With the development and enlargement of mass clients abroad, now we have set up cooperative relationships with many major brands. We have our own factory and also have many reliable and well-cooperated factories in the field. Adhering to the "quality first, customer first, We are provideing high-quality, low-cost products and first-class service to customers. We sincerely hope to establish business relationship with customers from all over the world on the basis of quality, mutually benefit. We welcome OEM projects and designs.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How do plate tectonics REALLY work?
Please support us on Patreon at: http://www.patreon.com/minuteearth
And subscribe! – http://www.youtube.com/user/minuteearth?sub_confirmation=1
Thanks to our Patreon patrons:
– @AntoineCoeur
– salar tel
– @TodayIFoundOut1
– @82abhilash
________________________
Created by Henry Reich
Production and Writing Team: Alex Reich, Peter Reich, Emily Elert, Ever Salazar, Kate Yoshida, and Henry Reich
Music by Nathaniel Schroeder: http://www.soundcloud.com/drschroeder
________________________
Free iTunes podcasts of MinuteEarth! – https://goo.gl/sfwS6n
Facebook – http://facebook.com/minuteearth
Twitter – http://twitter.com/MinuteEarth
MinuteEarth provides an energetic and entertaining view of trends in earth’s environment — in just a few minutes!
________________________
References
Anderson, D. L. (2001). Top-down tectonics?. Science, 293(5537), 2016-2018. http://www.sciencemag.org/content/293/5537/2016.short
Conrad, C. P., & Lithgow-Bertelloni, C. (2002). How mantle slabs drive plate tectonics. Science, 298(5591), 207-209. ftp://128.171.151.230/engels/Stanley/Textbook_update/Science_298/Conrad-02.pdf
Conrad, C.P., 2014. Personal Communication
Dietz, R. S. (1961). Continent and ocean basin evolution by spreading of the sea floor. Nature, 190(4779), 854-857. http://eps.mcgill.ca/~courses/c350/lecturestuff/jan28/Dietz_1961.pdf
Forsyth, D., & Uyeda, S. (1975). On the relative importance of the driving forces of plate motion. Geophysical Journal International, 43(1), 163-200. http://gji.oxfordjournals.org/content/43/1/163.short
Hecht, J. 2014, Aug 29. Earth’s tectonic plates have doubled their speed. New Scientist. http://www.newscientist.com/article/mg22329843.000-earths-tectonic-plates-have-doubled-their-speed.html#.VBDAJ7ywJ_Q
Smil, V. 2007. Energy in Nature and Society: General Energetics of Complex Systems. MIT Press. http://mitpress.mit.edu/books/energy-nature-and-society
Driving forces of plate tectonics (website):
http://www.columbia.edu/~vjd1/driving_forces_basic.htm
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











