Factory wholesale price for Melamine Square plate Supply to Mauritius
Factory wholesale price for Melamine Square plate Supply to Mauritius Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT011 |
| Shape | Square |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We are proud of the high customer satisfaction and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for Factory wholesale price for Melamine Square plate Supply to Mauritius, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Toronto , Jordan , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we will continue to develop, to provide the high-quality products and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Information or to Buy: http://qvc.co/2bfYYxB
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
[http://www.indiamart.com/kamla-enterprises/] We are an emerging company, engaged in offering a variety of Acrylic Crockery, Acrylic Platters, Acrylic Bowls, Table And Stand, Acrylic Plates, Acrylic Tray, Acrylic Spoon, Acrylic Salad Platters, Acrylic Portion Plates, Acrylic Flower Platter, Acrylic Salad Display Stand, Acrylic Round Platter, Acrylic Flower Platter Stand Crockery Items and Fast Food Table Wares. These include Star Type Glass Tray, Designed Glass Stand, Plastic Metal Tray Stand, Double Tray Glass Stand, Glass Show Piece Bowl, Acrylic Crockery, Glass Bowl and many other items.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.











