Factory wholesale price for melamine coasters for Iraq Importers
Factory wholesale price for melamine coasters for Iraq Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We pursue the administration tenet of "Quality is superior, Services is supreme, Standing is first", and will sincerely create and share success with all customers for Factory wholesale price for melamine coasters for Iraq Importers, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Algeria , Cape Town , Besides strong technical strength, we also introduce advanced equipment for inspection and conduct strict management. All the staff of our company welcome friends both at home and abroad to come for visits and business on the basis of equality and mutual benefit. If you are interested in any of our items, please feel free to contact us for quotation and product details.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Online @ http://thestore.com/ototo-pistachio-nuts-and-seeds-serving-melamine-bowl-set/TSXS8OSZHH
Designed with the look of a pistachio nut, this two-piece dishwasher safe bowl is great for serving snacks.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











