Factory wholesale price for halloween melamine dinnerware Supply to Dubai
Factory wholesale price for halloween melamine dinnerware Supply to Dubai Detail:
| Specification | |
| Item Name | Halloween Melamine Dinnerware |
| Item No. | TZ007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 49.4 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.2 |
| Shipping Weight (kg) | 6.3 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We could guarantee you item excellent and aggressive price tag for Factory wholesale price for halloween melamine dinnerware Supply to Dubai, The product will supply to all over the world, such as: azerbaijan , Jordan , Stuttgart , Only for accomplishing the good-quality product to meet customer's demand, all of our products have been strictly inspected before shipment. We always think about the question on the side of the customers, because you win, we win!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Available on www.starcj.com
http://www.starcj.com/mall/disp/itemInfo.htm?itemCode=105191
Main item Configuration
Ramson 90 Pcs SS Premium Dinner Set
Main item/Add component size
1. Full Plates (8 Nos) (Dia: 31 cm Weight: 420 gms)
2. Rice Tray (1 No) ( 32cm * 21.5 cm Weight: 340 gm)
3. Side Plates (8 Nos) (Dia: 21 cm Weight: 205 gm)
4. Katori (16 Nos) (Dia: 10 cm, Height: 4 cm , Weight: 74 gms)
5. Tumbler (8 Nos) (Height: 9.5 cm, Dia: 6.5 cm, Capacity: 275 ml, Weight:110 gm)
6. Tumbler Lids (8 Nos) (Weight: 15 gm)
7. Spoons (8 Nos) (Length: 17.5 cm, Weight 35 gms)
8. Serving Bowls (3 Nos) (Dia: 15 cm, Height: 9.5 cm, Capacity: 900 ml; Weight:295 gm)
9. Serving Bowl Lids (3 Nos) (Weight:100 gm)
10. Serving Spoons (3 Nos) (Total Weight: 270 gms)
11. Halwa Plates (8 Nos)(Dia: 11.5 cm, Weight: 70 gms)
12. Tea Spoons (8 Nos) (Length:14 cm, Weight: 25 gms)
13. Fruit Fork (8 Nos) (Length: 11.5 cm, Weight: 10 gms)
Shop Portmeirion at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low..
For more details please visit: http://po.st/bdzA3w Thank You!
Botanic Garden Portmeirion 21 Piece Dinnerware Set Service for 4 Dinnerware
https://www.youtube.com/watch?v=Z4J8cmbBpoI
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly











