Factory wholesale melamine two tone cups to Israel Factories
Factory wholesale melamine two tone cups to Israel Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 380ml Melamine Two Tone Cups |
| Item No. | CP007 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 9 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 9.2 cm |
| Capacity | 380 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7 |
| Shipping Weight (kg) | 8.2 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Sticking for the perception of "Creating goods of high quality and making good friends with people today from all around the world", we constantly set the interest of shoppers to begin with for Factory wholesale melamine two tone cups to Israel Factories, The product will supply to all over the world, such as: Mongolia , Austria , Swansea , When It produced, it making use of the world's major method for reliable operation, a low failure price, it appropriate for Jeddah shoppers choice. Our enterprise. s situated inside the national civilized cities, the website traffic is very hassle-free, unique geographical and financial circumstances. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, make brilliant" company philosophy. Strict good quality management, fantastic service, affordable cost in Jeddah is our stand around the premise of competitors. If needed, welcome to make contact with us by our web page or phone consultation, we will be delighted to serve you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This tutorial is from a japanese needle felt book which I bought because I thought the roll cake looked so adorable! The trick is to use melamine foam for the body which makes it very easy to maintain the right shape. Melamine foam can also be used as a felting mat and you can buy it from any DIY shop (usually sold as “Dirt Eraser” or “Magic Eraser”). Look for generic drugstore brands which are plain white and cheap.
Because this project wasn’t from a kit, I bought the wool and eyes separately (links below). I also used leftover wool and thread from previous Hamanaka kits. Each cake takes about an hour to make. Needle felt looks nicer if the surface is very smooth so you can always spend a bit more time making sure everything is nice and dense.
Difficulty: EASY
Melamine Foam: http://amzn.to/1BcTHcX
Hamanaka Wool Candy: http://tinyurl.com/pmrece2
Eyes (3mm black): http://tinyurl.com/ppgdjvj
Kawaii Felt Mascots Book: http://tinyurl.com/ojv27yw
Nail Polish: Models Own Artstix – Utopian Ocean
I just want to thank all the new followers since I started my channel. I originally planned to do this as a side project, but seeing all the new followers and lovely comments has motivated me to make Youtube a priority! I have so many new project ideas lined up and can’t wait to share them all. Please subscribe and follow on Instagram to get the newest updates.
♥ Etsy Shop ♥ http://www.etsy.com/uk/shop/Maqaroon
♥ Facebook ♥ http://www.facebook.com/maqaroon
♥ Twitter ♥ http://twitter.com/Maqaroon
♥ Instagram ♥ http://instagram.com/maqaroon
♥ Tumblr ♥ http://maqaroon.tumblr.com/
Camera: JVC Everio
Software: iMovie 10.0.1
Sound: None / ASMR
I decided not to use music in felting videos because of the ASMR effect (autonomous sensory meridian response). Crinkly and crunchy noises are very relaxing to listen to and needle felt sounds seem perfect for that.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.











