Factory Supplier for melamine two tone bowl for Houston Manufacturer
Factory Supplier for melamine two tone bowl for Houston Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our enterprise continually improves our products excellent to meet the wants of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Factory Supplier for melamine two tone bowl for Houston Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Portugal , Libya , During in 11 years,We have participated in more than 20 exhibitions,obtains the highest praise from each customer. Our company always aim to provide the customer best products with lowest price. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. Join us, show your beauty. We will always be your first choice. Trust us, you will never lose heart.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
“Each set includes 4 pieces – Heart, Spade, Diamond, and Club (one of each)
Perfect for Poker nights
Makes a great gift
Each ashtray has a felt bottom so it won’t scratch hard surfaces
Material: Melamine
Package Contents:
4 x Ashtrays”
Video shows an ultrasonic ply cutting gantry running an axis exercise program on 55 foot long ply cutting table. This is video shows a 4 axis ply cutting gantry. Ply cutting gantries of up to 6 axis are available for quote. This table and gantry is teamed with an Automatic Fiber Placement robot in the same manufacturing cell.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.











