Factory Supplier for melamine serving bowl to Pakistan Manufacturer
Factory Supplier for melamine serving bowl to Pakistan Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our enterprise since its inception, constantly regards product good quality as organization life, constantly improve production technology, strengthen merchandise high quality and continuously strengthen enterprise total good quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for Factory Supplier for melamine serving bowl to Pakistan Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Holland , UK , With more and more Chinese products around the world, our international business is developing rapidly and economic indicators big increase year by year. We have enough confidence to offer you both better products and service, because we are more and more powerful, professional and experience in domestic and international.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Green Wave International Overview Presentation (2013). Compostable tableware. Plates, bowls, trays, cutlery, carry out containers. Sugarcane, bamboo, cornstarch, wheat stalk
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!











