Factory Supplier for melamine kids mug for Japan Importers
Factory Supplier for melamine kids mug for Japan Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We always get the job done being a tangible workforce making sure that we can easily give you the very best quality as well as finest selling price for Factory Supplier for melamine kids mug for Japan Importers, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Suriname , Bangladesh , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products and solutions at the best prices to different markets. Our company has already set up a experienced, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The new school season is just about to begin Whether it’s new clothes, backpacks or text books, new school bag, new Tiffin box child would love to have a new set and no parent ever wants to disappoint their children, That’s the “back to school” accessories for Kids at a very affordable price point of world class quality.School Bag Cross Bag ,Pencil Box ,Water Bottle ,Wallet
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.











