Factory source manufacturing Melamine toothbrush holder for Georgia Factory
Factory source manufacturing Melamine toothbrush holder for Georgia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine toothbrush holder |
| Item No. | CP012 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
High quality Very first,and Shopper Supreme is our guideline to offer the most beneficial company to our clients.Nowadays, we're hoping our best to be certainly one of the top exporters in our area to satisfy consumers additional will need for Factory source manufacturing Melamine toothbrush holder for Georgia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Paraguay , Finland , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, be sure to click the button to acquire additional nformation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Melamine test cut. Block size 33″ x 33″ x 6″ thick. Sample material provided by ESCO. Machine used PM-III 2525 with turn table.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!










