Factory source manufacturing melamine salad bowl to Romania Importers
Factory source manufacturing melamine salad bowl to Romania Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
The organization keeps on the procedure concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, purchaser supreme for Factory source manufacturing melamine salad bowl to Romania Importers, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Grenada , Miami , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to supply our clients sincerely with qualified merchandise, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.thegrommet.com/450-v-king-kubb-swedish-outdoor-lawn-game
The Grommet team has discovered V:King inspired by a centuries old Swedish Lawn Game known as Kubb where axes are thrown at shields in a quest to conquer the King.
NOTE: YOU CAN’T GET A DRY ERASE BOARD WITH JUST ANY PLAIN WHITE COLORED BOARD! It needs to be acrylic coated! Sorry if that wasn’t clear enough.
Synopsis:
Here’s how to create an inexpensive and easy dry erase board, saving you hundreds of dollars and using some simple materials you can easily purchase from a home supply store!
You’ll need:
White Acrylic Panel
Wood Screws
Washers
Dry Erase Markers & Eraser
Tip: Measure your wall space you want to occupy with your dry erase board and get your panel board cut correctly BEFORE you take it home! This saves you the hassle of breaking out the saw and is EXTREMELY convenient!
Facebook: TravelerTraveler
Twitter: @HouseholdHacker .
.
Serious Business Inquiries Only: contact@householdhacker.com
-~-~~-~~~-~~-~-
NEWEST VIDEO: 10 Ways To Reuse Soda Cans In Your Home
-~-~~-~~~-~~-~-
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











